Znaczenie ceremonii pogrzebowej w życiu człowieka. Czerwiec 30, 2015

Śmierć bliskiej osoby nigdy nie jest łatwym okresem w życiu człowieka. Wtedy praktycznie każdy czuje się przygnębiony i odczuwa pustkę w sercu, tak jakby z ta bliską osobą straciło się kawałek siebie. Właśnie w tym okresie człowiek potrzebuje największego wsparcia od innych bliskich mu osób. Jednak nie jest to zbyt proste zadanie. Dodatkowo większość działań takiej osoby w okresie najbliższych tygodni blisko związana jest ze zmarłą osobą.

Zaraz po informacji o śmierci danej osoby konieczne jest załatwienia niezbędnych formalności, przygotowanie ceremonii pogrzebowej, zakup trumny i wynajęcie odpowiedniego zakładu pogrzebowego. Nie jest to łatwe zadanie, gdyż na rynku jest bardzo wiele firm trudniących się usługami pogrzebowymi. Jednak należy do tego podejść z chłodną głową i przemyśleć decyzję dwa razy zanim zdecyduje się człowiek na jakiekolwiek działania. Gdy już podejmie się te najważniejsze decyzje, należy psychicznie przyzwyczajać się i oswajać z myślą, że bliska osoba nie żyje.

Jest to bardzo trudne i wielu ludzi nie radzi sobie z takim biegiem wydarzeń. Zdarzają się przypadki załamań nerwowych lub prób samobójczych. Nie jest to jednak rozwiązanie problemów, dlatego w takim czasie należy jak najwięcej czasu poświęcić takiej osobie, wiele z nią rozmawiać i wspierać. Jednak po załatwieniu formalności i ustaleniu wszelkich szczegółów przychodzi ten najgorszy dzień – dzień pogrzebu. Wtedy to na dobre osoby bliskie rozstają się ze zmarłym. Wtedy to w czasie ceremonii pogrzebowej odbywa się zamknięcie trumny. Jednak jak wygląda ceremonia pogrzebowa? Jest to normalna msza święta jaka odprawiana jest w dni powszednie z dodatkową częścią poświęconą zmarłemu. W trakcie ceremonii pogrzebowej, ksiądz mówi o zmarłym, o jego osobie. Jaki człowiekiem był i co, według wiary czeka go „po tej drugiej stronie”.

Również w trakcie ceremonii pogrzebowej następuje zamknięcie trumny i wyniesienie jej na miejsce wiecznego spoczynku. Zazwyczaj cmentarz znajduje się bardzo blisko kościoła i dlatego drogę z kościoła na cmentarz ludzie pokonują w kondukcie żałobnym. Gdy już dotrze się na cmentarz następuje ostatnia część pożegnania, czyli modlitwa za zmarłego i złożenie jego ciała w grobie. Właśnie to jest najgorszy okres podczas ceremonii pogrzebowej, w którym to bardzo często zalewają się łzami w smutku i cierpieniu. Po złożeniu trumny w grobie zgromadzeni ludzie, którzy przyszli na pogrzeb chcą podzielić się w smutku z bliskimi zmarłej osoby. Bardzo często podchodzą i zwyczajnie składają kondolencję po stracie.

Categories Uncategorized