pogrzebowaizba.pl

Jak zorganizować stypę? Sierpień 18, 2017

Przygotowując ostatnie pożegnanie zmarłego, stajemy przed dylematem, czy po pogrzebie zorganizować również stypę. Opinie na ten temat są podzielone – dla jednych konsolacja jest ceremonią uczczenia pamięci bliskiej osoby, inni uważają tę uroczystość za niestosowną i szczególnie kłopotliwą dla rodziny zmarłego.

Obyczaj wyprawiania stypy wywodzi się ze słowiańskich obyczajów pogrzebowych. Stypą bądź strawą nazywano wówczas pożegnalną ucztę organizowaną po śmierci bliskiej osoby, a także znanej postaci, wodza, czy wojownika. Słowiańskie stypy przebiegały zazwyczaj według podobnego scenariusza – po pogrzebie najbliższa rodzina zmarłego zapraszała uczestników pochówku do swojego domu lub do gospody na poczęstunek. Podawane podczas uczty potrawy zależały od majętności rodziny oraz zwyczajów lokalnych. Tradycja organizacji styp po śmierci bliskich osób przetrwała do naszych czasów. Obecnie przyjęcie po pogrzebowe jest jednak opcjonalne, a decyzja o jego zorganizowaniu bądź pominięciu jest zawsze uzależniona od konkretnej sytuacji. Nie warto jednak zmuszać się do przygotowywania stypy wbrew swoim kiepskim przeczuciom. Jeżeli wahamy się, czy i w jakiej formie zorganizować konsolację, przed podjęciem decyzji rozważmy kilka czynników. Jednym z nich jest opinia znajomych, bowiem jeśli nie odczuwamy potrzeby przygotowywania stypy nie ulegajmy tylko dlatego, by uchronić się przed zdziwieniem, czy niepochlebnymi reakcjami krewnych albo znajomych. W tej kwestii decydujący głos ma zawsze najbliższa rodzina zmarłego, a nie osoby postronne. Jeśli z kolei już od wczesnego dzieciństwa uczestniczyliśmy w tego typu spotkaniach, w momencie, gdy sami musimy zatroszczyć się o organizację pogrzebu i związanych z nim uroczystości, ostatnie pożegnanie może być dla nas naturalnym elementem przygotowań. Jeżeli jednak pamiętane przez nas przyjęcia poświęcone pamięci zmarłego przeradzały się w biesiady i pijatyki, nie przygotowujmy niestosownej, hulaszczej stypy, tylko uczcijmy pamięć zmarłego w ścisłym gronie np. domowników – z tym zakładem pogrzebowym ostatnie pożegnanie.
ostatnie pożegnanie
Autor: Sebastiaan ter Burg
Źródło: http://www.flickr.com

Faktura
Autor: Plage Vinilos y Adhesivos
Źródło: http://www.flickr.com
Po śmierci bliskiej osoby odczuwamy wielką samotność i pustkę. Potrzebujemy wSPArcia, a także potwierdzenia tego, że zmarły był kimś kochanym nie tylko przez nas, ale i przez wielu przeżywających jego odejście ludzi.

Dlatego o śmierci powiadamiamy całą rodzinę. Nieprzypadkowo mówi się, że krewni poznają się na ślubach i pogrzebach. Konsolacja bywa jedyną możliwością spotkania się w szerokim gronie. Stypa staje się więc nie tylko czasem uczczenia pamięci zmarłego, ale i momentem zacieśniania więzi rodzinnych.

Tagi: , ,
Categories Nagrobki